InstalacjePorady

Ogrzewanie domu – jaką metodę wybrać?

ogrzewanie domu

Projektowanie domu to proces, w trakcie którego dochodzi nie tylko do rozplanowania poszczególnych pomieszczeń, ale również wyznaczenia miejsca na schody żelbetonowe czy komin. Dlatego już na etapie powstawania projektu należy zastanowić się, jaka metoda ogrzewania będzie w budynku wykorzystywana. W przypadku kotłów grzewczych na ekogroszek, pellet, kotłów gazowych czy olejowych, konieczne będzie wygospodarowanie kotłowni. Ale którą z tych metod warto wybrać i dlaczego? Co zrobić, by ogrzewanie domu było ekonomiczne, wygodne a przy tym nie wpływało negatywnie na jakość powietrza?

Ogrzewanie domu węglem

W odpowiedzi na pytanie: ogrzewanie domu co wybrać?, rzadko usłyszymy, by kupić tradycyjny kocioł grzewczy na węgiel. Oczywiście tego typu kotły nadal są w użyciu, a węgiel wciąż stanowi w Polsce podstawowy materiał opałowy, niemniej metoda ta nie jest uznawana za szczególnie wygodną i ekologiczną, choć w porównaniu do cen innych paliw, ceny węgla kamiennego uznawane są za przystępne nawet dla biedniejszych rodzin. Poza tym w tego typu kotłach w każdej chwili można palić materiałem innego rodzaju, np. drewnem. Niestety wiele osób idzie o krok dalej i w domowym piecu spala również materiały drewnopodobne, a nawet śmieci, co przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.

Korzystanie z pieców węglowych starego typu jest dla wielu osób uciążliwe. Węgiel jest ciężki, brudzi i brzydko pachnie. Kotłownia, w której stoi tzw. śmieciuch, prawie nigdy nie jest miejscem czystym, bo w trakcie energicznego przesypywania węgla w pomieszczeniu unoszą się chmury czarnego pyłu.

Ogrzewanie domu węglem typu ekogroszek

Alternatywą dla klasycznych pieców węglowych są nowoczesne kotły na ekogroszek. Spalane w nich paliwo uznaje się za produkt ekologiczny – w rzeczywistości jest to wyselekcjonowany, dokładnie oczyszczony i zbadany drobny węgiel. Korzystanie z kotłów na ekogroszek jest znacznie wygodniejsze aniżeli w przypadku zwykłych pieców węglowych, bo nie wymaga częstego dosypywania opału do paleniska. Piec sam pobiera odpowiednią ilość paliwa z zasobnika, który należy uzupełnić raz na kilka dni.

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie gazowe to jedna z najwygodniejszych metod grzewczych, zwłaszcza jeśli mówimy o ogrzewaniu miejskim i możliwości przyłączenia budynku do gazociągu. Należy jednak pamiętać, że jest to instalacja, której wykonanie obwarowane jest wieloma przepisami prawa. Wszystko z uwagi na łatwopalność i wybuchowość gazu. Dotyczy to zarówno gazu ziemnego, jak i instalacji wykorzystujących gaz płynny.

Ogrzewanie domu pelletem

W ostatnich latach zdecydowanie wzrosło zainteresowanie kotłami na biomasę. Ogrzewanie pelletem uznawane jest za metodę wygodną, ekonomiczną i ekologiczną. Koszt ogrzewania biomasą kształtuje się na podobnym poziomie, jak w przypadku ekogroszku, jednak korzystanie z kotłów na pellet jest zdecydowanie mniej kłopotliwe.

Comment here