Instalacje

Pompa ciepła czy pellet?

Tradycyjne kotły węglowe stopniowo wypierane są przez nowoczesne, znacznie wygodniejsze metody grzewcze. Korzystanie z kotła węglowego, który wymaga systematycznego sprawdzania i dorzucania opału, nie jest komfortowe, zwłaszcza jeśli domownicy większą część dnia spędzają w pracy czy szkole. Dużym problemem jest też dym i czarny osad, który brudzi ściany i podłogi w kotłowni, a także brzydki zapach, który potrafi roznieść się po całym domu. Chcąc uniknąć takich problemów, stawiajmy na bardziej nowoczesne metody, do których stosowania zachęcają również środowiska ekologów. Ale co wybrać, co sprawdzi się lepiej – pompa ciepła czy pellet?

Pompa ciepła – urządzenie wykorzystujące energię odnawialną

Pompy ciepła nie są nowością na polskim rynku, ale prawdą jest, że ich popularność nadal nie jest duża, choć cały czas rośnie. Ci, którzy dopiero planują budowę domu bądź zastanawiają się nad montażem instalacji grzewczej w modernizowanym budynku, coraz częściej biorą pod uwagę pompę ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną, co oznacza, że jej użytkowanie nie wymaga spalania żadnego paliwa. Nie mówimy ani o paliwach stałych, ani gazowych, ani płynnych. Pompy ciepła korzystają z energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu. Wygląda wiec na to, że korzystanie z pompy ciepła rzeczywiście jest najtańszym i najbardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem grzewczym. Ale czy w każdym przypadku? Okazuje się, że niekoniecznie.

Kominek

Współczynnik sprawności cieplnej dla większości pomp ciepła oscyluje w granicach 2-5. W przypadku urządzeń, dla których wynosi mniej niż 2,5, sytuacja wcale nie wygląda tak kolorowo. Niektórzy twierdzą wręcz, że w takim przypadku nie ogrzewamy domu energią odnawialną, a energią elektryczną. Koszty ogrzewania są wówczas dość wysokie, pod wieloma względami zbliżone do kosztów ogrzewania olejowego. W przypadku, gdy sprawność cieplna pompy oscyluje w okolicach 4, koszt ogrzewania jest zbliżony do kosztów ogrzewania pelletem.

Pompa ciepła czy pellet?

Pellet jest paliwem stałym, co wiąże się z koniecznością przygotowania miejsca na jego przechowywanie. Niemniej jest to paliwo wygodne w transporcie i przechowywaniu, bo czyste i pakowane w poręczne worki. Obsługa kotłów na pellet drzewny również nie nastręcza trudności, bowiem są to urządzenia niemal bezobsługowe, których pracą można starować za pomocą smartfona. Niemniej popielnik sam się nie opróżni, a pellet sam się nie nasypie. Ale korzystając z kotła na biomasę mamy świadomość, że możemy w łatwy sposób sterować urządzeniem, ogrzewać dom mocniej lub słabiej, kupować paliwo z tego lub innego źródła. W przypadku pompy ciepła właściwie na nic nie mamy wpływu. Wszystko zależy od temperatury na zewnątrz, od ewentualnych prądów wodnych itd.

Co wybrać – pompa ciepła czy pellet?

Podczas podejmowania decyzji odnośnie wyboru metody ogrzewania wiele osób zwraca uwagę na koszty początkowe inwestycji. Nie da się ukryć, że w przypadku pompy ciepła są one znacznie wyższe. Z wyliczeń wynika, że zwrócą się za określoną ilość lat, ale nikt nie wie, jak w przyszłości będą kształtowały się ceny energii elektrycznej. Tymczasem ceny pelletu z roku na rok są coraz bardziej zachęcające.

Comment here