BudowaRemont Domu

Śniegołapy – jaki jest koszt zakupu i montażu?

śniegołapy

Akcesoria dachowe można podzielić na kilka kategorii, a jedną z nich stanowią elementy wchodzące w skład systemów ochrony przeciwśniegowej. Jaką funkcję spełniają śniegołapy, jaki jest ich koszt i kto powinien pomyśleć o montażu takich zabezpieczeń?

System ochrony przeciwśniegowej – co to takiego?

Intensywne opady śniegu mogą powodować wiele zagrożeń i nie chodzi tu wyłącznie o utrudnienia w ruchu komunikacyjnym. Śnieg, który pada przez wiele dni i nie topnieje, obciąża konstrukcje budynków, zwłaszcza jeśli mowa o dachach płaskich lub o niewielkim stopniu nachylenia. Śnieg powinien być usuwany z takich powierzchni. W przypadku dachów bardziej stromych dodatkowo pojawia się inny problem. Śnieg spada sam, nie ma potrzeby używania siły fizycznej, ale jeśli zalegał na dachu przez wiele dni i nagle osunie się w dół, może wyrządzić wiele szkód.

Ciężka, ubita połać śniegu, który przez wiele dni zdążył zamienić się w bryłę lodu, może spowodować uszkodzenia rynien i okapów, może uszkodzić parapety, zniszczyć przedmioty pozostawione na balkonie i tarasie. Zmarznięty śnieg może uszkodzić również nasadzenia roślin, fragmenty ogrodzenia czy pojazdy ustawione w pobliżu budynku. Najważniejsze jest jednak to, że bryła śniegu może spaść na ludzi, powodując tym samym ciężki uszczerbek na zdrowiu. Aby nie doszło do takich sytuacji, na dachu budynku należy zamontować system ochrony przeciwśniegowej.

Jaką funkcję pełnią śniegołapy?

Zabezpieczenia przeciwśniegowe na dach mają za zadanie zapobiec nagłemu osuwaniu się śniegu. Płotki przeciwśniegowe i śniegołapy rurowe stanowią zaporę, która utrzymuje śnieg na dachu. Oczywiście nie chodzi o to, by śnieg w ogóle nie mógł spaść w dół. Śniegołapy nie są szczelną barierą. Przeciwnie – posiadają sporej wielkości otwory, przez które śnieg może osuwać w dół, ale nigdy nie stanie się to w sposób gwałtowny.

O takim zabezpieczeniu powinni pomyśleć zwłaszcza mieszkańcy obszarów, na których notuje się intensywne opady śniegu, właściciele lub zarządcy obiektów wielorodzinnych i budynków użytku publicznego, właściciele domów usytuowanych bezpośrednio przy chodniku, budynków wyposażonych w dach o znacznym stopniu nachylenia.

Śniegołapy cena – koszt zakupu zabezpieczeń przeciwśniegowych

Śniegołapy rurowe dostępne są w zróżnicowanych cenach, ponieważ wiele zależy tutaj od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz od ich rozmiaru. Poza tym należy zauważyć, że śniegołapy nie są produktem uniwersalnym w tym znaczeniu, że dowolny przedmiot pasuje do każdego pokrycia dachowego. Rury przeciwśniegowe oczywiście można zakupić do każdego pokrycia dachowego, ale trzeba zwrócić uwagę na sposób montażu. Inaczej montuje się śniegołapy do dachówki ceramicznej, inaczej do blachodachówki, a jeszcze inaczej do pokryć płaskich. Pamiętajmy też, że koszt zakupu śniegołapów może być różny w zależności od tego, czy kupujemy gotowy zestaw, czy też komponujemy go z pojedynczych elementów. W dobrych sklepach z artykułami dachowymi można skorzystać z obu wymienionych rozwiązań.

Comment here