BudowaMateriały budowlanePoradyRemont Domu

Popularne rodzaje pokryć dachowych

pokrycia dachowe

Nawet krótka wycieczka po okolicy wystarczy, by móc przekonać się, jakiego rodzaju pokrycia dachowe są obecnie w modzie. Utwierdzimy się w tym przekonaniu, gdy trafimy na nowe osiedle domów jednorodzinnych, gdzie dominują zwykle dwa rodzaje pokryć dachowych.

Lekka i tania blachodachówka

Blachodachówka jest obecnie dominującym materiałem na pokrycia dachowe. Na korzyść tego rozwiązania przemawia stosunkowo niska cena i łatwość montażu. Blachodachówka jest też materiałem łatwo dostępnym – na dostawę wystarczającej ilości arkuszy blachy czeka się zwykle krócej niż siedem dni.

Dach pokryty blachodachówką nie jest tak ciężki, jak dach o tych samych wymiarach, lecz pokryty dachówką ceramiczną. Pokrycie to świetnie nadaje się zatem nie tylko do nowych domów, ale także starych, remontowanych budynków, których konstrukcji nie powinno się dodatkowo obciążać. Blachodachówka to zatem solidne i stabilne pokrycie, które spokojnie przetrwa kolejnych kilkadziesiąt lat, a przy tym jest materiałem stosunkowo lekkim. Nowoczesne blachodachówki oferowane przez renomowanych producentów ważą około 5-10 kilogramów na metrze kwadratowym i z całą pewnością są zaliczane do lekkich, ale stabilnych pokryć dachowych.

Blachodachówka występuje w wielu wzorach i kolorach. Innowacyjne wzory mogą podkreślić nowoczesny charakter budynku, choć w ofercie znajdują się także klasyczne rozwiązania, idealne do remontowanych budynków starszego typu. Blachodachówka dostępna jest w szerokiej gamie kolorów, w macie lub połysku, dlatego naprawdę jest z czego wybierać.

Dachówki ceramiczne i betonowe

Na wielu nowoczesnych budynkach możemy spotkać dachówki wykonane z naturalnych surowców (przede wszystkim gliny), jak i z wysokiej klasy cementu. Pokrywanie dachów dachówką było modne w przeszłości, potem na pewien czas wyparły ją dachy pokryte eternitem (azbestem). Eternit dość szybko tracił jednak estetyczny wygląd, poza tym udowodniono, że ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, dlatego dachówki wróciły do łask.

Dachówki ceramiczne powstają dzięki wykorzystaniu metod znanych od stuleci, choć park maszynowy i tempo prac znacznie się zmieniły. W pierwszej kolejności dachówki są formowane, następnie suszone metodą przemysłową oraz wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Możliwe jest nadanie im barwy odmiennej od ceglanej i matowego bądź lekko połyskliwego wykończenia.

Innym rozwiązaniem są dachówki betonowe, które wyglądem przypominają wyroby z ceramiki. Po stłuczeniu dachówki cementowej zauważymy jednak, że  jest barwiona sztucznie, zaś wewnątrz ma szary kolor cementu, co nie jest możliwe w przypadku dachówek ceramicznych w gliniastym kolorze. Trudno jednoznacznie ocenić, który produkt jest lepszy. Uważa się, że dachówka betonowa będzie chronić połać dachową dużej (nawet 80 lat) ale wraz z upływem lat straci atrakcyjny wygląd.

 

Comment here