Porady

Procedura tranzytu w UK

Pod pojęciem tranzyt kryje się przewóz towarów i osób z jednego państwa do drugiego, ale przez terytorium trzeciego. Najwięcej emocji wzbudza oczywiście tranzyt towarów, bo to właśnie dzięki tej procedurze państwa mogą być zaopatrywane w towary pochodzące z odległych zakątków świata.

Tranzyt umożliwia swobodny przepływ towarów

Mimo że państwa pobierają opłaty za przewóz towarów przez ich terytoria, procedura tranzytu znacznie ułatwia przepływ surowców i gotowych produktów pomiędzy dwoma odległymi punktami. Śmiało można powiedzieć, że to przede wszystkim tranzyt umożliwia swobodny przepływ towarów, bo gdyby nie ta procedura, przewoźnicy musieliby przechodzić pełną odprawę celną na każdej przekraczanej granicy.

O tranzycie mówimy w odniesieniu do transportu międzynarodowego. Tranzyt nie dotyczy państwa, w którym następuje załadunek lub rozładunek towaru, a tylko i wyłącznie tych państw, przez które towar jest przewożony. Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, nie pobierają one opłat celnych za przewóz towarów przez terytoria unii celnej. Oznacza to, że kupując towar od firmy np. belgijskiej i chcąc go przetransportować do Polski, nie płacimy za to państwu, przez którego terytorium należy przejechać. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu towaru od państwa trzeciego, czyli np. Wielkiej Brytanii. W tej sytuacji mówimy już o transporcie międzynarodowym, ponieważ Zjednoczone Królestwo zrezygnowało z członkostwa w Unii Europejskiej.

Procedura tranzytu w UK

Chcąc kupić towary w Wielkiej Brytanii i przetransportować je do Polski lub innego państwa unijnego, które nie sąsiaduje bezpośrednio z UK, musimy zastosować procedurę tranzytu. Mówimy tu o tranzycie zewnętrznym, który wymaga zatroszczenia się o dodatkowe dokumenty. Szczególnych procedur wymaga towar niewspólnotowy, który nie pochodzi również z Wielkiej Brytanii, a znalazł się tam w wyniku innej transakcji handlowej. W takim przypadku formalności celnych jest jeszcze więcej, ponadto nie sposób uciec przed opłatami celnymi. Oczywiście wszystko to szczegółowo wyjaśnia agencja celna, do której przewoźnicy zgłaszają się po pomoc. Ale i bez tego warto wiedzieć, że Wielka Brytania zawarła z Unią Europejską umowę, na podstawie której na większość przewożonych towarów naliczone jest cło zerowe.

Agencja celna a procedury celne i tranzyt

Agencja celna jest pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorcą (przewoźnikiem) a urzędem celnym. Pomaga w dopełnianiu formalności wymaganych przepisami celnymi. Dzięki temu kierowcy pojawiają się na granicy przygotowani, z kompletem wymaganych dokumentów, co usprawnia odprawę celną i minimalizuje ryzyko wystąpienia opóźnień w dostawach towarów. Przedmiotem zainteresowania agencji celnej jest również procedura tranzytu UK. Należy pamiętać, że formalności celne mają zastosowanie do wszystkich towarów wprowadzanych na obszar celny UE z Wielkiej Brytanii lub wywożonych z tego obszaru celnego do Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak firmy chcą zminimalizować ilość formalności na granicy i zaraz po jej przekroczeniu, mogą rozważyć przewóz towarów w procedurze tranzytu. Wówczas, przewożąc towar z UK do Polski, nie załatwiamy wszystkich spraw w pierwszym urzędzie celnym na terenie Unii, a większość z nich dopiero w Polsce.

Comment here