Dla właścicieli domów jednorodzinnych montaż instalacji odgromowej prawie nigdy nie jest priorytetem. O zastosowaniu takiego rozwiązania myślą dopiero wówczas, gdy poczują zagrożenie w czasie wyładowań atmosferycznych albo przekonają się, jakie szkody burza wyrządziła w sąsiednim domostwie. Ostatecznie podejmują decyzję, że warto zabezpieczyć dom przez skutkami burz i poszukują firmy, która zamontuje i połączy zwody, uziomy, skrzynki odgromowe i inne elementy instalacji przeciwburzowej.
Instalacja odgromowa – co mówią przepisy?
Przepisy prawa jasno określają, w jakich sytuacjach montaż instalacji odgromowej jest priorytetem. Dotyczy to zwłaszcza budynków użyteczności publicznej, a także tych domów jednorodzinnych, które znajdują się z dala od innych zabudowań, albo są wyższe niż budynki znajdujące się w okolicy. Mimo że właściciele niższych domów nie mają obowiązku wykonania instalacji, warto o tym pomyśleć. Pamiętajmy, że nigdy nie jesteśmy w stanie ze stuprocentową pewnością określić, gdzie uderzy piorun, a w który dom zdecydowanie nie trafi.
Przed czym chroni instalacja odgromowa?
Instalacja odgromowa montowana jest po to, by piorun nie trafił w budynek, a jego energia została bezpiecznie odprowadzona do gruntu i rozproszona. W ten sposób budynek chroniony jest zarówno przed uszkodzeniem mechanicznym, jak i przed spaleniem instalacji elektrycznej i podłączonej do niej sprzętów. Nie trudno się domyśleć, że energia pioruna zagraża także ludziom, którzy w danym momencie z tych sprzętów korzystają. Poza tym wyładowanie atmosferyczne może stać się przyczyną pożaru. Instalację odgromową wykonuje się właśnie po to, by takim sytuacjom zapobiec.
Skrzynki odgromowe do zabezpieczania złącza kontrolnego
Instalacja odgromowa składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów. Wszystko po to, by energia pioruna została bezpiecznie przejęta, a następnie odprowadzona do gruntu. Łącznikiem przewodów odprowadzających z przewodami uziemiającymi są złącza kontrolne. Wykonuje się je z elementów metalowych w różnych rozmiarach i skręca śrubami. Skrzynki odgromowe, w których znajdują się złącza, można umieścić na ścianie budynku (skrzynki ścienne) bądź w gruncie (studzienki odgromowe). Pełnią funkcję ochronną dla złącza kontrolnego.
Złącza kontrolne i skrzynki odgromowe
Złącze kontrolne jest niezbędnym elementem instalacji odgromowej. Służy do wykonywania pomiarów kontrolnych, które informują o poprawnym działaniu instalacji odgromowej. Ważne jest, by dostęp do złącza kontrolnego nie był utrudniony, dlatego warto schować je w specjalnie do tego celu przeznaczonej obudowie.
Wybierając skrzynki odgromowe dla złącza kontrolnego, należy wziąć pod uwagę nie tylko to, czy złącze będzie zamocowane w elewacji, czy też w gruncie, ale również rodzaj łączonych przewodów. Złącza kontrolne umożliwiają łączenie przewodu okrągłego z płaskimi i dostępne są w różnych rozmiarach. Przy wyborze skrzynki pod uwagę weźmy wielkość złącza kontrolnego. Materiał nie ma większego znaczenia, choć powinien być trwały i odporny na działanie wilgoci.
Comment here