Porady

Śniegołapy niezbędne w każdym domu

Stosowanie ochrony przeciwśniegowej dla budynku mieszkalnego polega na montażu specjalnych zabezpieczeń bezpośrednio na pokryciu dachowym. Zabezpieczenia te zalicza się do niezwykle przydatnych akcesoriów dachowych, podobnie jak stopnie i ławy kominiarskie, czy też systemy chroniące przed osiadaniem ptactwa. W skład systemu ochrony przeciwśniegowej wchodzą m.in. śniegołapy rurowe, płotki przeciwśniegowe i rozbijacze śniegu.

Usuwanie śniegu z powierzchni dachu

Zimy w Polsce nie należą do szczególnie śnieżnych, niemniej zdarzają się okresy, gdy śnieg pada intensywnie przez długi czas, a gruba pokrywa śnieżna utrzymuje się przez wiele tygodni. Problem mają wówczas nie tylko drogowcy, ale również właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych i wielkopowierzchniowych obiektów użyteczności publicznej. Dachy takich budynków są często zupełnie płaskie, co oznacza konieczność usuwania pokrywy śnieżnej z ich powierzchni. Należy to zrobić, by konstrukcja dachu nie została nadmiernie obciążona. Przy czym nie można tego zrobić w sposób dowolny, bowiem należy mieć na uwadze bezpieczeństwo przechodniów.

Nagłe osuwanie się śniegu

W przypadku dachów skośnych powstaje problem innego typu. Nagromadzony śnieg robi się z czasem bardzo twardy i ciężki, a nagle osuwając się w dół, może wyrządzić wiele szkód. Tutaj ostrożne usuwanie śniegu z dachu również ma spore znacznie, niemniej znacznie częściej dąży się do tego, by ten śnieg na wysokości utrzymać i umożliwić mu powolne topnienie. Zapora na dachu nie jest szczelna, dlatego pokrywa śnieżna może stopniowo dzielić się na mniejsze części i spadać na ziemię.

Śniegołapy niezbędne w każdym domu

Montaż śniegołapów ma zapobiec nagłemu osuwaniu się śniegu z powierzchni dachu. Dlaczego stosowanie takich zabezpieczeń powinno stać się normą? Ponieważ zsuwająca się z dachu bryła śniegu stanowi poważne zagrożenie zarówno dla mieszkańców budynku, jak i przechodniów. Poza tym ciężki, twardy śnieg może uszkodzić systemy rynnowe, okapy, balkon i przedmioty pozostawione na tarasie. Zniszczeniu mogą ulec również rośliny posadzone tuż przy budynku i inne elementy wykorzystane do aranżacji ogrodu.

Mimo że przepisy prawa nie nakazują montażu zabezpieczeń śniegowych na każdym budynku, będąc właścicielem domu jednorodzinnego, powinniśmy rozważyć taką możliwość. Hasło śniegołapy niezbędne w każdym domu nie powstało bez przyczyny. Takie zabezpieczenie nie kosztuje wiele, a naprawdę może zapobiec konsekwencjom nagłego osuwania się śniegu.

Śniegołapy a płotki przeciwśniegowe

Zarówno śniegołapy rurowe, jak i płotki przeciwśniegowe sprawdzają się jako zapora przeciwśniegowa. Chociaż wygląd tych akcesoriów zasadniczo się różni, to ich działanie opiera się na podobnej zasadzie. Uważa się jednak, że śniegołapy są rozwiązaniem bardziej estetycznym i lepiej komponującym się z elewacją i dachem nowych budynków. Poza tym można je dopasować do różnych typów pokryć dachowych.

Comment here